Zajímavosti Guanajuata
Oblíbené destinace v Latinské Americe

Kulturní aktivity, zajímavosti a památky Guanajuata, Mexiko

Jardín de la Unión
Toto zelení zaplněné centrální náměstí trojúhelníkového tvaru je centrem dění celého města, na kterém se scházejí místní i návštěvníci, procházejí se, sledují okolí, relaxují, čtou noviny nebo třeba popíjejí nějaký speciální drink! Díky mnoha zdejším kavárnám, fasádám v pastelových barvách a impozantním budovám jako například divadlo Juárez a kostel San Diego není vůbec překvapením, že je toto malebné náměstí centrem veškerého dění a aktivit ve městě.

Juárez Theatre

Juárez Theatre
Toto přepychově zdobené divadlo ležící na jihovýchodním okraji Jardín de la Unión. Jedná se o nejprestižnější kulturní zařízením v Guanajuatu, na jehož programu převažují především divadelní, taneční i hudební vystoupení. Slavnostní otevření tohoto divadlo proběhlo v roce 1903 a lidem při pohledu na něj stále i dnes stejně jako tehdy padá čelist údivem.

Bazilika Panny Marie z Guanajuata
Tato veliká barokní basilika se dvěma výraznými věžemi, červeno-žlutou fasádou v pastelových tónech a bohatě zdobeným vchodem se nachází na poklidném náměstí Plaza de Paz. Kromě tohoto na vás uvnitř čeká největší poklad baziliky - dřevěná soška Panny Marie, která byla dle legendy během 800 let ukrývána, aby byla ochráněna před Araby během křesťansko-arabských bojů o získání moci ve Španělsku. Soška byla Guanajuatu darována španělskou královskou rodinou jako výraz díku za bohatství získané dolováním stříbra.

Muzeum mumií
Ačkoli toto místo mnohdy působí strašidelně či modbidně, tak patří k nejvíce navštěvovaným památkám v Guanajuatu. K vidění je zde více než 100 mumií, které byly náhodně objeveny při přemísťování ostatků z přeplněného veřejného hřbitova Panteón. Místo nalezení ostatků, jak všichni očekávali, byly na tomto místě objeveny desítky mumií, které byly dochovány díky půdě bohaté na minerály a suchému prostředí.

La Compañía
Tento úžasný kostel byl postavený Jezuity v roce 1747, kterým sloužil společně s o více než o desetiletí starším jezuitským kněžským seminářem. Jistě vás na něm zaujme nádherná fasáda s výzdobou zvanou churrigueresque (bohatý styl výzdoby ve stylu španělského baroka), která naprosto kontrastuje se strohým neoklacisistním interiérem.

Callejón del beso

Callejón del beso
Jedná se o tak úzkou uličku, že se lidé z domů naproti sobě můžou bez potíží políbit - odtud také pochází i jméno "ulička polibků". Místní tradice dokonce hovoří o dvojici zamilovaných, kterým nebylo souzeno být spolu a proto se v této uličce setkávali vždy během krátkého okamžiku na protilehlých balkonech.

La Valenciana
Jen několik kilometrů od Guanajuata můžete vidět důl La Valenciana, který hrál velmi důležitou roli během prosperujícího období při dolování stříbra. Nyní je právě tento důl a jeho blízké okolí hlavní turistickou oblastí. Rozhodně zde nezapomeňte navštívit velký kostel San Cayetano, který vás svou mexickou barokní architekturou s neuvěřitelně bohatě zdobeným interiérem, pozlacenými řezbami a propracovanými oltářními obrazy naprosto ohromí.

Bývalá hacienda San Gabriel de Barrera
Během prosperujícího období dolování stříbra zde vybudováno více než 150 koloniálních venkovských domů patřících bohatým majitelům dolů. Přímo tento dům (neboli hacienda) byl jedním z nejdůležitějších a dodnes nejlépe dochovaných domů vůbec. Návštěvníci si mohou prohlédnout celý dům zařízený nábytkem typickým pro tehdejší dobu, soukromou kapli vyzdobenou vypracovaným oltářním obrazem z 15. století a také pole, na kterých se pracovalo do té doby, než bylo přeměněno na 17 krásných zahrad. Určitě stojí za návštěvu!

Iglesia de San Diego
Tento kostel z roku 1633 je nádhernou ukázkou barokní architektury v Mexiku. Po ničivých povodních v 18. století byl zrekonstruován a přestavěn do původní podoby, takže si ho i dnes můžete prohlédnout přesně tak, jak vypadal po výstavbě.

Další cestovní průvodce Mexikem

Zažádejte si o více informací a zaregistrujte se do kurzu bez jakéhokoliv kompromisu.

20 druhů španělských kurzů pro všechny věkové kategorie, ubytování a exceletní služby.